6 Adımda Kendinizi Değiştirin

0

İstemediğiniz alışkanlıklarınızı kabul etmeniz onları değiştirmek için atmanız gereken ilk adım.

Hepimiz kendimizle ilgili mutlaka bir şeyleri değiştirmek isteriz. Daha üretken olmak, sağlıklı yaşamak, düzenli olmak gibi gibi. Değişim hiçbir zaman kolay değildir, olmayacaktır da. Ama biz yine de bu süreci sizin için biraz daha kolaylaştıracak 6 adım listeledik:

1- Tek bir zamanda tek bir alışkanlığa odaklanın.

Her şeyi aynı anda değiştirmeye çalışmak, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden. Değişim kendi başına zorlu bir süreçtir. Bu süreçte tek bir şeye odaklanmanız, süreci sizin için kısmen daha kolaylaştıracaktır.

2- Neden değişmek istediğinizi belirleyin.

Değişmek istiyoruz, ama neden? Herkes bir şeyleri değiştirmek, geliştirmek istiyor. Burada önemli olan nokta nedenleri doğru belirleyebilmek. Sebeplerinizi sıralayıp, amacınızı netleştirdiğinizde değişim için izleyeceğiniz yol haritası da sizin için daha belirgin hale gelecektir.

3- Değiştirmek istediğiniz davranışınız size nasıl katkı sağlıyor.

Her ne kadar değiştirmek isteseniz de, o davranışa sahip olmanızın bir sebebi olmalı. Yani bir şekilde size bir şey için yardım ediyor olmalı. Bunun nedenini iyi kavramalısınız ki, değişim sürecinde yaşayabileceğiniz zorluklar karşısında alternatif çözümler üretebilesiniz.

4- Rahatsız olmaktan korkmayın.

Rahatsız olmaktan korkmayın ki değişim sürecinde yaşadığınız en ufak sorunda kaçma hissine kapılmayasınız. Rahatsız olacağınız ortamlardan, konulardan kaçmak yerine anlamaya, dayanmaya hatta kendinizi adapte etmeye çalışırsanız günün sonunda mutlaka kendinizle ilgili henüz bilmediğiniz birçok şeyi de öğrenmiş olacaksınız.

5- Küçük adımlarla ilerleyin.

Çok büyük hedefler koyup kendi gözünüzü korkutmanıza gerek yok. Küçük hedefler, küçük küçük adımlarla, ama sağlam bir şekilde ilerleyin değişim yolculuğunuzda.

6- Zamanınız kısıtlı değil.

Beşinci adımı tamamlayacak bir şekilde, şunu da aklınızdan çıkartmayın: “Kimse peşinizden kovalamıyor.” Alıştıra alıştıra, sindire sindire değişin. Dilediğiniz kadar zamanınız var!

Önemli olan sadece karar vermek ve BAŞLAMAK.

Kaynak: psychologytoday.com

Share.

About Author

Leave A Reply