Başarısızlığın 5 Muhtemel Sebebi

0

Her zaman başarılı olmaktan, başarılı olmak için neler yapmak gerektiğinden bahsediyoruz. Ama bazen de durup, başarısızlıklara bakmak, başarısızlıkların sebebini sorgulamak gerekir.

İşte başarısızlığın 5 sebebi:

1- Olumsuz düşüncelere yoğunlaşmak

Olumsuz düşünmek başarısızlığın sebeplerinden sadece bir tanesi. Olumsuz düşündüğümüzde istemsiz olarak beynimizi olumsuz sonuçlara, adımlara ve davranışlara şartlamış oluyoruz. Bu da olumsuz sonuç almaya yani başarısız olmaya bizi bir adım daha yaklaştırıyor.

2- Vazgeçmek

Vazgeçtiğinizde başarısız olmaktan başka seçeneğiniz olmadığının altını çizmek isteriz.

3- Hayallerinden vazgeçmek

En kötüsü de hayallerden vazgeçmiş olmak. Hayal kurmaktan, hayallerimiz için çalışmaktan vazgeçtiğimiz noktada, başarılı olmak ya da başarı anlamını yitiriyor. Bu yüzden hayallerden vazgeçmek, başarısızlığın önemli sebeplerinden bir tanesidir.

4- Başkalarının söylediklerini yapmak

İçinizden gelenden çok başkalarının ne söylediğini dinlerseniz, başarısızlığa bir adım daha yaklaşırsınız. Öğüt dinlemek ya da fikir danışmak tabi ki size yarar sağlayan şeylerdir. Fakat ne zaman sizin adınıza kararları başkaları vermeye başlarsa, o zaman başarısızlığa merhaba demeye hazır olun.

5- Başkaları tarafından kabul edilme ihtiyacı hissetmek

Başarısızlığın bir diğer sebebi de başkaları tarafından sürekli takdir edilme, kabul görme ihtiyacı hissetmek ve bunun için çalışmaktır. Kendimize olan güvenimizi başkalarının sözlerine bağlamışsak eğer, ne yazık ki artık başarılı olmak imkansız hale gelmiştir.

Kaynak: inc.com

Share.

About Author

Leave A Reply