Daha iyi bir mentor olmak için…

0

Daha iyi bir mentor olmak istiyorsanız, size 3 önerimiz var:

1- Dinleyin ve iletişim şekliniz üzerine düşünün. Kendi fikirlerinizi menteenizle paylaşmadan önce menteenizin nasıl isteklerinin olduğunu, neler başarmak istediğini anlamaya çalışın. Bunun da en kolay yolu da menteenize soru sormaktan geçer. Ama soru sorduktan sonra cevapları dikkatlice dinlemek ve bu cevaplara yönelik geri bildirimlerinizi, kaygılarınızı ve diğer görüşlerinizi nasıl ifade ettiğiniz de oldukça büyük bir önem taşımaktadır.
2 – Empati kurmaya çalışın. Menteenizi yargılamamanız oldukça önemli. Fakat bu yapıcı eleştiri yapmaktan kaçınmanız anlamına gelmemektedir. Bunu yapmanın en iyi yolu da, bir şeyi neden yapmamaları gerektiğini ya da yapamayacaklarını söylemektense, yapabilecekleri ve onlara daha faydalı olan başka alanlardan ve hedeflerden bahsetmek olabilir. Buradaki önemli nokta pozitif bir tutum sergilemek ve menteenizi savunma psikolojisine sokmadan, alternatif fikirleri göz önünde bulundurmalarını sağlamaktır.
3- Kararı menteenizin vermesini sağlayın. Mentor için karar verici rol üstlenmek oldukça kolaydır. Fakat asıl amaç menteenin kararlarını kendinin vermesini sağlamaktır. Menteenize güvendiğinizi ona sıkça hazırlatmanız ve onu yöneten bir rolden ziyade destekleyen bir role geçmeniz oldukça önemlidir.

Share.

About Author

Leave A Reply