Değişim Yönetiminde 4 Anahtar Prensip

0

Başarılı bir değişim yönetimi süreci tamamlamak için gerekli olan dört anahtar prensip:

1- Açık bir vizyon: Değişimin açık, yani net ve anlaşılır bir vizyonu olmalı. Vizyon, değişimin neden gerekli olduğunu basit ve anlaşılır bir dille tüm paylaşlara hitap edecek şekilde anlatabiliyor olmalı.

2- Hesap Verilebilirlik: Değişimi yöneten liderler aldıkları sorumluluk karşısında hesap verebiliyor olmalı. Fakat bu “suçlama kültürüne” sahip olmadan bir şirkette ne yazık ki olamaz. Liderlerin aldıkları sorumluluklar karşısında hesap verebiliyor olmaları için organizasyonun kültüründe şeffaflık ve tutarlılığın olması gerekmektedir.

3- Erişilebilirlik: Liderlerin değişimden etkilenen her kesimle iletişim halinde olması, onların istedikleri zaman sorularını ve kaygılarını liderlerle kolayca paylaşabiliyor olması, değişim sürecinin başarı ile sonuçlanmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir.

4- Uyumluluk: En ufak bir fonksiyonda bile görülen uyumsuzluk, değişim sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden değişimden etkilenen her parçanın, değişimin vizyonu ile uyumlu stratejilere sahip olması gerekir.

Share.

About Author

Leave A Reply