Değişimi yönetimi neden zordur?

0

Değişim yönetimi her zaman en zor alanlardan biri olmuştur. Başarılı olan dilden dile yayılır, teoriler okullarda anlatılırken, sayısız başarısız örnek, şirket ya da lider ise tarih sayfalarında ne yazık ki kaybolmuştur.

Peki değişim yönetimi neden zordur ve biz geçmişte yapılan hatalardan neler öğrenebiliriz?

#1 – Değişime yeterli süre vermemek:
Değişim ne yazık ki öyle kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilecek ve meyvelerini verecek bir şey değildir. Değişim yönetimi süre ister. Ve bu süre gerek planlama gerekse gerçekleştirme aşamasında oldukça önemlidir ki birçok değişim yönetiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının sebeplerinden biri budur.

#2 – Kompleks faktörlerin devreye girmesi: Duygusal olarak geçmişe olan bağlılık, korku, öğrenme ağlarının yetersizliği, bireysel kaygılar, iletişim eksikliği ve daha birçoğu biz belki de düşünmeden devreye girer ve kendi başına ayrıca bir sorun haline gelen kompleks bir düzen oluşturur. Bu kompleks düzeni ne yazık ki tek bir strateji ile çözümlemek iste mümkün değildir. Uygulanabilir stratejilerden bir tanesi, sorunu parçalara ayırmaktan geçer. Ve ne yazık ki bu da söylendiği kadar kolay değildir.

#3 – Bağlılık eksikliği ve Efor göstermeme: Özellikle üst kademe yöneticilerin bu sürece olan süpheleri ya da diğer bir dille inançsızlıkları ve zorluklarla karşılaşıldığında hızlıca pes etmeleri, değişim yönetimi sürecini başarısız kılan bir diğer sebeptir.

Kaynak: Hbr[.]org ve sustainabilitylabs[.]org

Share.

About Author

Leave A Reply