Düzenli Olarak Yazmanın Katkıları

0

Yazmak, herhangi bir kurgudan uzak, sadece hissettiklerinizi yazmak size tahmin edebileceğinizden çok daha fazla konuda yardımcı olabilir.

1- Sinir ve Kaygıyı Azaltır

Sinirlendiğiniz, streslendiğiniz ya da kaygı duyduğunuz anlarda yazarak duygularınızı kontrol altına alabilirsiniz. Daha sonra yazdıklarınızı tutmasanız bile, duygularınızı o an yazmış olmanız daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sonrasında daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

2- Kendinizi Daha İyi Tanımanızı Sağlar

Günlük ya da haftalık olarak yazarak, geçirdiğiniz zaman dilimini değerlendirme şansı elde edersiniz. Bu sayede örneğin “kızgınlık” olarak tanımladığınız birçok hissin aslında kimi zaman “kaygı” kimi zaman “korku” kimi zamansa “güvensizlik” olduğunu fark ettiğinizi varsayalım. Kendinizi sinirli bir insan olarak tanımlayarak haksızlık ettiğinizi düşünmez misiniz? Aynı durum kendiniz hakkında düşündüğünüz birçok başka konu için de geçerli olabilir.

Düzenli olarak yazarak, kişisel farkındalığınızı bir adım daha ilerletebilirsiniz.

Daha Temiz Düşünmenizi Sağlar

Düzenli olarak yazdığınızda, hislerinizi ve düşüncelerinizi yeniden gözden geçirmiş olursunuz. Bu sayede olaylara daha objektif bakabilir ve fikirlerinizi gereksiz düşüncelerden arındırarak daha temiz bir şekilde aktarabilirsiniz.

Kaynak: hbr.org

Share.

About Author

Leave A Reply