İyi Bir Dinleme Nasıl Olur?

0

İyi bir dinleme, aslında sessizce beklemekten çok daha fazlasıdır. İyi bir dinleyici dediğimizde aklımıza genelde sessizce duran, belirli aralıklarla kafa sallayarak anladığını belirten sesler çıkaran biri gelir. Ama yapılan araştırmalar iyi bir dinleyicinin aslında beklediğimizden çok daha farklı olduğunu göstermektedir.

iyi bir dinleme nasıl olur

3,492 katılımcının dahil olduğu araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak iyi bir dinleyicinin sahip olduğu 4 özellik bulundu:
1- İyi dinleme sanılanın aksiye sessizce beklemenin çok daha ötesinde: İyi bir dinleyicinin belirgin özelliklerinden biri, sessizce beklemek yerine konuşan kişiyi daha iyi anlamak adına sorular sormasınız. Soru sorarak daha detaylı bilgi alma şansı kazanan dinleyici, bu sayede karşısındaki kişiyi daha iyi anlat. Bu aynı zamanda konuşan kişiye de kendini sorgulaması için bir kez daha imkan sağlar.
2- İyi bir dinleyici karşısındaki kişiye kendini güvende hissettirir: İyi bir dinleyici yarattığı güven ortamı ile karşısındaki kişinin açık bir şekilde sorunlarını ve farklılıklarını dile getirmesine yardımcı olur.

Yazının devamını Harvard Business Review‘dan okuyabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply