Kişisel Markanızı Kontrol Altına Alın

0

Kişisel markasını yöneten kişilerin iş hayatlarındaki başarılarını hızla arttırdıklarını hepimiz sıkça görmekteyiz. Yalnız farkında olmadığımız şey, aslında hepimizin küçük ya da büyük bir kişisel markamızın olduğu ve bu markanın biz istemesek de gün geçtikçe attığımız adımlar sayesinde şekillendiği.

Eğer siz de henüz kendi kişisel markanızı yönetmek adına herhangi bir şey yapmadıysanız, aşağıda listeleyeceğimiz birkaç küçük adımı tamamlayarak en azından kişisel markanızın nasıl şekillendiğini kontrol altına almaya başlayabilirsiniz:

1) Kendinizi Google’da Arayın
İlk sıralarda çıkan kişi siz misiniz? Yoksa aynı isimde bir başkası mı? Eğer sosyal medya profilleriniz listeleniyorsa bu profillerinizdeki bilgileriniz güncel mi? Sizin hakkınızda başka bir organizasyon ya da site herhangi bir haber paylaşmış mı? Ve daha bunun gibi birçok soruyu sorabilir, sizin hakkınızda eksik ya da yanlış olan bilgi veren kanalları güncelleyebilirsiniz.

2) Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin
Sosyal medya ağlarındaki profillerinizde hangi bilgileriniz herkesin erişimine açık olduğunu mutlaka kontrol edin. Örneğin e-posta adresinizin herkes tarafından bulunabilir olmasını muhtelemen istemezsiniz. Profillerinizdeki bilgileri mutlaka güncel tutun ve hangi bilginin kimin tarafından görüntülenebileceğine karar veren SİZ olun.

3) Tutarlı ve Özgün Bir Dil Belirleyin
Özellikle dijital ortamda yazdığınız ve yaptığınız her şeyin kayıt altında olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Bu yüzden tutarlı ve kendinize özgün bir sesinizin olması oldukça önemli. Sesinizi belirledikten sonra hangi aralıklarla ne tarz içerikler paylaşacağınıza karar verebilirsiniz. Burada en önemli nokta, yine özgün ve tutarlı bir marka algısı oluşturmak.

Share.

About Author

Leave A Reply