Sıradışı Kariyerler

0

Sıradışılık, Çizginin Dışında Olmak, Farkedilir Başkalık… Bazen ‘bazıları neden daha başarılı olur?’un cevabı olabilir.
Kariyerin sınırsızlığı ve değişkenliği yönünde görüş bildirenlerin birleştiği bir diğer konu kariyerin bir yolculuk, yolda olma hali olduğudur.

Kariyer kelimesi, Latin kökenli ‘carraria‘dan evrilmiştir ve ‘yol‘ anlamına gelmektedir (El-Sawad, 2005).

Bütünüyle planlanabilir bir süreç olduğunu söylemek zordur. Genellikle amaç başarıya erişmek, onu yakalamak veya başlı başına başarı hikayesi oluşturmaktır. Bazen de sonuçta gelen başarı, pek çok etkenin bir araya gelişiyle sahip olunan bir armağandır.

Profesör bir mühendis baba ve psikoterapist bir annenin oğlu olan Malcolm Gladwell’in Outliers [Çizginin Dışındakiler] kitabındaki sıradışı kariyer hikâyeleri ve bu sürece yaklaşımı kayda değerdir…

Kendi hikâyesine bakıldığında, öğrenim hayatı vasat ve girdiği ilk işten kovulmuş biri olarak başladığı kariyer yolculuğuna, başarılı bir yazar-gazeteci-(pop)sosyolog olarak devam ediyor. 2005 yılında Time Dergisi tarafından ‘Dünyanın En Etkili 100 İnsanı’ndan biri olarak duyuruldu.

Kaynak: Slide Share [Malcolm Gladwell ile ilgili ayrıntılı sunuma ulaşmak için…]

Gladwell aile, kültür, arkadaşlık, çocukluk dönemi, tarih ve coğrafyanın başarıyı etkilediğini, zekânın tek ve en önemli şey olmadığını savunuyor. 

Kitapta, sıradışı kariyerlere sahip insanların çoğunlukla erkeklerden oluştuğu ve  çizginin ötesine geçmeyi başarabilmiş fazla sayıda kadının yer almadığı paylaşılmış. 

Toplumda kabul görmüş kalıplaşmış düşüncelere farklı bir açıdan bakabilmek, ön yargılardan ve tek tipleştirme eğiliminden sıyrılmak için okunması gereken bir kitap… 

Kaynak: Milliyet Sanat [Habere ulaşmak için…]

“Beatles grubu gerçekten hit olan parçalarını yayınlamadan önce Hamburg’da büyük bir şov alanında çok uzun saatler boyunca çalmış. Hiç durmadan konserler vermişler, giriş çıkışların sürekli devam ettiği bir ortamda saatler boyunca durmaksızın çalmışlar. 1964 yılındaki asıl çıkışlarına kadar Hamburg’da belli bir süre günde en az beş saat olmak üzere çaldıkları zamanlar olmuş , 1964’e kadar da Hamburg’da 1200 kere sahneye çıkmışlar , Liverpool’da en fazla sahnede bir saat kalıyorken Hamburg’da artan ünle de beraber günde sekiz saate kadar çaldıkları olmuş, yani ünlü oluncaya kadar10bin saatin üstünde birlikte çalmışlar.” (Gladwell, Outliers)

Kaynak: Gökhan Gerezlioğlu-Blog [Ayrıntılar için…]

 

RNA Değişim Yönetimi olarak geçtiğimiz aylarda 9.Liderlik Zirvesi‘ndeydik. Gladwell’in verdiği örneklere dahil edilebilecek, başarılı bir iş kadını ve anne olan Arzuhan Doğan Yalçındağ ile kısa bir söyleşi yapma şansımız oldu. Röportajımızda kendine güvenin ve STK rollerinin sıradışı kariyerlere etkisine, üniversiteli gençlerin sektörel deneyim yaşamasının önemine dair görüşlerini paylaşan Yalçındağ, zirvedeki konuşmasında, Gladwell’i onarcasına ailesinin yaklaşımı kariyerinde nasıl belirleyici oldu bundan da bahsetti… [Videoları aşağıda bulabilirsiniz].

RNA Değişim Yönetimi
Seray Nâsırlı

Share.

About Author

Leave A Reply