Ufuk Emre Yıldırım

0

uy1

 “İNSAN İSTERSE HER ŞEY OLABİLİR…”

“İlkokul 1.sınıftayken pek çok arkadaşım Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine üyeydi. Babamdan benim için de hesap açmasını istediğimde daha farklı bir alternatif önerdi. Blog yazmak… Bu fikir benim için çok heyecan vericiydi…

Siteyi nasıl oluşturabileceğimizi düşünürken Babam temasını belirleyerek yardımcı oldu. Başlıkları belirledim ve yavaş yavaş yazılara başladım… 

uy2Başlıklara karar verirken yapmaktan zevk aldığım, hobim olan konular benim için belirleyici oldu. Fotoğraf çekmeyi, piyano çalmayı, gezmeyi çok seviyorum ve bunlara karşılık “fotoğraf-Fotoğraflarım, gezmek-Geziyorum okumak-Kitap kurduyum vb birçok başlık yaptım.”diyen, 9 yaşındaki Blogger ve 60.Yıl İlköğretim Okulu 4.sınıf öğrencisi Ufuk Emre Yıldırım ile gördüklerini, hislerini nasıl kelimelere döktüğünü, herkese açık güncesinin onun için anlamını, gelecek hedeflerini konuştuk. Özellikle kelimeleri ustaca kullanmasına, farklı ilgi alanları sayesinde edindiği sıradışı bakış açısına hayran kaldık…

“Müzik hayatımda hep olacak olsa da Paleontolojist (Taşılbilimci-Fosilbilimci) olmayı ya da uzayla ilgilenip ileride NASA’da çalışmayı düşünebilirim…” 

uy3

UFUK EMRE YILDIRIM| BLOG  [http://emretus.blogspot.com.tr]

uy4GEZİYORUM… Gezdiğim ve gezmeyi istediğim yerlerin kültürü, oradaki değişik tarihi ve mimari yapılar beni etkiliyor.   Bazen gittiğim yeri keşfederken özelliklerini öğreniyorum, bazen de ilgi alanlarıma göre gitmek istediğim yerlerle ilgili aileme önerilerde bulunuyorum.  Ünlü mimar Gaudi’nin eserlerini görmek için Barselona’ya gitmek veya Viyana’ya gezi amaçlı gittiğimde Mozart’ın kenti olduğunu öğrenip müzikle ilgili keşiflerimin de olması gibi…   Gezmek benim için çok heyecan verici bir duygu, çünkü gittiğim yerlerde hep farklı bir macera ile karşılaşıyorum ve bu maceralardan değişik dersler öğrenebiliyorum.  Bunun dışında geilemle yurt dışı gezilerine giderken Türkiye’yi de bu gözle gezmek istediğimi fark ettim. Mesela Kapadokya’ya gitme fikri böyle çıktı.

uy5

KİTAP KURDUYUM…  Kitapların sağladığı sonsuz hayal dünyası Ufuk’un kendini bulduğu büyülü bir alan… “Anaokuluna giderken okumayı öğrenmiştim ve küçük kitaplar okumaya başlamıştım. Bunlar beni çok sıkıyordu ancak annemin şu sözüyle kitapların büyülü dünyasına ilk adımımı attım: Kitapları okurken kendini orada gibi hisset ve kitaptaki maceraya katıl!”

uy6

MÜZİK… Kaç yaşına gelirse gelsin, nerede olursa olsun ve ne iş yaparsa yapsın hayatımdan eksik olmayacak dediği uğraşı  müzik, Ufuk’un hayat felsefesi… “İnsan müziğin tek bir notasını duysa bile hayatının bütün rengi değişir. Çünkü müzik insanın en büyük beslenme kaynağıdır.”

uy7

Bİ’ŞEY DİCEM… Ufuk’un çevresinde olanları, gün içinde fark ettiklerini, değerlerinden yola çıkarak kendisi için önemli olan hikâyeleri paylaştığı ve okurken çok şey öğreneceğiniz bölüm… “Çoğu insanın günlük hayatında hep aynı şey tekrarlanır. Ancak RNA’nın mottosu gibi insan hayatında birçok değişiklik yapabilir. Bi’şey Dicem’de ben de hayatımızdaki her saniye oluşan birçok yeniliği anlatmaya çalışıyorum.

uy8

BİLİM BAHÇESİ… Buram buram keşif kokan ve bilimin karmaşıklığına karşın keyifli anlatımlarıyla, kelimeleri anlamlı dizişiyle Ufuk’un bizler için okumayı kolaylaştırdığı bir köşe… “Bilim insanı her yönü ile değiştirebilecek bir kavram. Bilimin dünyası o kadar çok şeyi kapsıyor ki, bizim dünyamızı bırakın evreni bile kapsıyacak büyüklükte. Ben de bu bilim evreninin bahçesinde keşiflerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.”

YEDİKLERİM-İÇTİKLERİM… Dünyadan ve Türkiye’den TATLARın renklerini görüp, seslerini duyacaksınız!

uy9

FOTOĞRAFLARIM… Ufuk keşiflerinin sadece kendisine kalmasını istemiyor. Fotoğrafları, görüp hissettiklerine dair sessiz-görsel mektuplar…

uy10

SÖZLERİM…

-“Zaman tik tak’tan ibaret değildir.” UFUK EMRE YILDIRIM
-“Hayatımın 2/3’ü düşünmek 1/3’ü konuşmaktır.” UFUK EMRE YILDIRIM
-“Kitap kendi çektiğiniz bir filmdir.” UFUK EMRE YILDIRIM
-“Müzik ölümsüzdür ve insanı ölümsüzleştirir.” UFUK EMRE YILDIRIM

uy11

GO OYNARKEN… İlk kez oynarken taşlara dokunduğumda heyecanlanmıştım. Başlarda Go’yu tam bilmediğinizde oyunu yorumlamakla, öğrendikten sonraki bakışınız arasında çok fark oluyor. Her ikisi de farklı fakat güzel hisler. Çoğu kişi öğrendikten sonra ‘teknik’ oynamayı tercih ederken ben ‘eğlenceli’ bir oyun tarzım olduğunu düşünüyorum.

KİMLİĞİM | Hobilerimle Yaşamak

Arkadaşlarına seni sorduğumuzda nasıl biri derler?

Komik – Eğlenceli – İnatçı diyebilirler. Bazı konularda attığım adımlar en doğruları olmasa da öyle davranmakta inat edebiliyorum. Tabi bunu düzeltmeye çalışıyorum ve büyük bir ilerleme kaydettim.

uy12Yazmak – Gezmek – Müzik arasında bir tercih yapman gerekse, hangisi öne çıkar?

Bunlar benim hayatımı oluşturan üç kavram. Sadece bir tanesini öne çıkarmam çok zor, hatta neredeyse imkansız.  Yazmadan gezemem, gezmeden çalarım fakat çaldığımı hissedemem…. Çünkü çalarken müziğin ifade ettiği en önemli şeylerden biri gezdiğim yerlerdeki duygularım….

Yazmak – Gezmek – Müzik sende hangi duyguları uyandırıyor?

Yazmak -> Yazdıklarım ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar heyecanlanıyorum, daha çok yazmak istiyorum.

Gezmek -> Heyecan verici. Gezdikçe karşına neler çıkacak bilmiyorsun, merak ediyorsun.

uy13Müzik -> Piyanoda bir şey çaldığımda veya sevdiğim bir müziği dinlediğimde mutlu oluyorum, farklı şeyler hissediyorum. Mesela Vivaldi’nin  Four Season/Spring’ini çalarken Venedik’in bütün sokaklarını gezer gibi hissedersiniz.

Elinde sihirli değnek olsa neyi değiştirirdin?

Mesela imkânım olsa dünyadaki bütün binaları *Gaudí ve Mimar Sinan’a yaptırırdım.

*Antoni Gaudí | İspanya’da Art Nouveau akımının öncüsü olan ünlü Katalan mimardır. Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısıdır.

Şimdi 9 yaşındasın. 25 yaşına geldiğinde mesela ne yaparsan çok mutlu olursun?

Uzaya çıksam. Orada yaşamak değil de tatil gibi bir süreliğine gitmek isterdim.

 

UFUK’UN HAYATA BAKIŞI

uy14Biz insanlar niçin varız? Yaşam Amacımız ne?
Öğrenmek…

Öğren öğren nereye kadar?
Her şeyi öğrenene kadar… Her şey, öğrenene kadar…

Her şeyi öğrenmek mümkün mü?
Hem mümkün, hem değil! Her şey biter.
Öğrenebildiğimiz şeyler ‘P’ ise buna eklenecekler P + 1 + 2 +… şeklinde sonsuza gider, bu yüzden de her şeyi öğrenmek mümkün olmayabilir.

uy15Zaman…
“Zaman Tik Tak’tan ibaret değildir.”
Sadece akreple yelkovanın birbirlerini kovalaması ya da düz bir akış değil. Baktığımız her açıya göre anlamı değişir. 1 gün sonra ölecek biri için çok kıymetlidir, yaşamda daha çok zamanı olduğunu düşünen biri için önemsiz olabilir.
Sevmediğin bir şeyi yaparken çok uzun sürer, mutlu olduğun bir şey yaşarken hızlıca tükenir.

 

KELİMELERİN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI

SINIR -> Sabır
VAZGEÇİLMEZ -> Çok Güzel
DEĞİŞİM -> Yenilik
TAT -> Eser
SES -> Müzik
RENK -> Şekil
YEMEK -> Tat
BAŞARI -> Sevinç
DUYGU -> Heyecan
ALGI -> Anlamak
RENKLER -> Siyah-iş rengi,  Turuncu-sakin canlı, Kırmızı-her şeyiyle canlı, Mavi-sakin ama birden hiddetlenebilir, Mor-cırtlak ve kararında neşeli, Beyaz-sadelik, Kahverengi-gezgin.

 

uy16En Çok Etkilendiğim Kitap

Jules Verne’in tüm kitapları (maceraların felsefik göndermelerinden dolayı)  ve Çılgın Ressamlar okuyup etkilendiğim ve çok şey öğrendiğim kitaplar.

En çok etkilendiğim; Sol Ayağım (Yazar: Christy Brown). Uzun bir kitap olmasına rağmen çok kısa zamanda aralıksız okuyarak bitirdim ve çok etkilendim. Filmi de en etkilendiğim film.

 

 

Yaşamdaki Fon Müziğim

Hayatım boyunca hep seveceğimi düşündüğüm bir sürü parçadan ikisi:

— J. Ph. Rameau – Tambourine (Piano)
—Cornelius Gurlitt – The Little Flower

uy17

 

 

 

 

 

 

 

Söyleşiyi Yapan | Seray Nâsırlı

Share.

About Author

Leave A Reply