Uzaktan Çalışma: Çalışan Motivasyonunu Koruma

0

Uzaktan çalışma günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlamış olsa da, birçok şirket COVID-19 önlemleri çerçevesinde hızlı bir şekilde uzaktan çalışma düzenine geçmeye başladı. Bu yeni çalışma düzenine daha kolayca adapte olmak için uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

1- Video Konferanslar

Toplantıları olabildiğince video konferans şeklinde yapmak, uzaktan çalışmanın yaratabileceği sosyal izolasyonun etkilerini azaltmada yardımcı olabilir.

2- Kahve Molası, Happy Hour etkinlikleri

Günün belli bir saatinde yapabileceğiniz 10-15 dakikalık kahve molaları ya da iş çıkışı virtual happy hour etkinlikleri sayesinde evden çalışmanın yaratabileceği sosyal izolasyonun etkilerini azaltılabilir.

3- Sohbet Uygulamaları

Birçok şirket halihazırda şirket içi iletişim için çeşitli uygulamaları kullanmakta. Bu uygulamalarda oluşturulabilecek toplu konuşmalar da yine çalışanların birlikte çalışmasını, sorularını daha doğal bir şekilde sormalarını sağlayabilir.

4- Açık İletişim

Uzaktan çalışma e-posta ya da chat uygulamalarıyla yazılı iletişimi ister istemez arttıracaktır. Yazılı iletişim yanlış anlaşılmaya daha fazla sebep olabileceği için uzaktan çalışma sürecinde özellikle açık iletişime teşvik etmek oldukça büyük önem taşıyor.

5- Virtual Meditasyon/Yoga eğitimleri

Çalışanların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları için 5-10 kişilik gruplar halinde belirli alanlarda uzman eğitmenler tarafından meditasyon, yoga gibi eğitimler düzenlenebilir.

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply